Ortopédia

Rendelés helye
1152 Budapest, Rákos út 77/a.
II. emelet
Telefonszám
E-mail cím
ortopedia@xv-euint.hu
További információk

A rendelésekre történő betegfelvétel a rendelő orvos kérésének megfelelően hamarabb is leállhat, mint a rendelési idő vége, amennyiben az orvos úgy ítéli meg, hogy a rendelési idő végéig a már bejelentkezetteken kívül több pácienst nem tud ellátni.

Beutaló
Szükséges
Előjegyzés
Szükséges
További információk az előjegyzésről

A szakrendelés kizárólag előjegyzéssel vehető igénybe. Előjegyzést a +36-1-506-0178 telefonszámon lehet kérni 9-19 óra között.

Ez a szám nem csak időpont kérésére, hanem az előjegyzés módosítására ill. lemondására is alkalmas, amennyiben a megadott időpontban nem tudna megjelenni.

Beutaló nélkül vagy hiányosan kitöltött beutalóval nem áll módunkban beteget ellátni.

Vizsgálat előtt mindenkinek be kell jelentkeznie a földszinti recepciónál!!!

47.5536456, 19.1179234

Dr. Kiss Csaba
Fokozat
szakorvos
Nem rendel/Szabadságon van ekkor
2024.07.11. - 2024.08.01.
Szerda
7:30
 -
13:30
Csütörtök
7:30
 -
13:30
Dr. Lőrik Gábor Attila
Fokozat
főorvos
Nem rendel/Szabadságon van ekkor
2024.07.26.
Nem rendel/Szabadságon van ekkor
2024.08.02. - 2024.08.09.
Péntek
7:30
 -
13:30
Dr. Tolnai Tamás Barnabás
Fokozat
szakorvos
Nem rendel/Szabadságon van ekkor
2024.07.02. - 2024.07.30.
Kedd
14:00
 -
19:00
Munkatársak

Az ortopédia tartó- és mozgató szervrendszer veleszületett és szerzett rendellenességeivel és azok konzervatív ill. operatív kezelésével foglalkozó orvostudományi szakág.

Ide tartoznak a végtagi csontok, ízületek és inak betegségei, az izombetegségek egy része, valamint a gerincoszlop csigolyáinak tartó apparátusának az elváltozásai.

A mozgás szervrendszere, az egyik legbonyolultabb mechanikai rendszer a világon. Testünk stabil vázát a csontok adják, az ízületek biztosítják a mozgást és az izmok, mint motorok, teszik lehetővé a mozgást. A mozgásszervi betegség már az orvoslás történetének kezdetén is mint az egyik kiemelt kórforma jelenik meg. Ma már jelentős teljes ízületi csere is megvalósítható protézis beültetéssel.

Ma már rutinműtétté vált a kopott ízületek, legfőképpen a csípő- és a térdízület pótlása, az úgynevezett protézisek segítségével. Jelenleg érvényben lévő rendelkezések alapján a protézis beültetés előjegyzés alapján történik, így 1 ill. 2 évbe is beletelhet, mire műtőasztalra kerül a beteg. Javasolt ezért csípő ill. térd panaszok esetén nem az utolsó pillanatban, tűrhetetlen panaszokkal fordulni az orvoshoz.

Az utóbbi időben már a gerincen is képesek vagyunk a különböző kóros görbületek korrekciójára, a fájdalmas gerinceltérések műtéti megoldására. Leggyakrabban a térdízületben fordul elő olyan elváltozás, amely műtéti ellátást tesz szükségessé. Ez az úgynevezett porcleválás.

Ez már egy optika segítségével a szem ellenőrzése mellett az ízület régebbi nagy feltárása nélkül, arthroscop segítségével megvalósítható. A műtét lényege, hogy egy kb. 1 cm-es kis metszésen keresztül a térdízületbe optikát vezetünk, majd folyadékkal feltöltve, átvizsgáljuk az ízületet és egy másik hasonló behatolásból a károsodott porcrészek eltávolíthatók. Ezzel a módszerrel a szakadt elülső keresztszalag is pótolható. A műtéti típus kevésbé károsítja a lágyrészeket, így a gyógyulási idő is lerövidül.

A láb gyakran banális elváltozásai, a lúdtalp, kalapácsujj állás, az I. ujj deformitásai (bütyök), okozta deformitások megnehezítik a cipő viselését és fájdalommal járnak. Ezek kezelése részben konzervatív, lúdtalp-betét, lábtorna, indokolt esetben ortopéd cipő segítségével történhet, de súlyosabb deformitások esetén csak a műtét hozhat gyógyírt a beteg számára.

A későbbi kóros csípő és gerinc elváltozások megelőzése szempontjából nagyon fontos a csecsemőkori csípő-szűrés. Ez 4-10 hetes és 4 hónapos korban szükséges. Amennyiben az anamnézisben illetve a szülés körülményeiben olyan eltérést észlelünk, ami a csípő későbbi fejlődését befolyásolhatja, a csontos csípő ellenőrzése szempontjából UH vizsgálat elvégzése indokolt. Javasoljuk a szülőknek, hogy kérjenek gyerekorvosuktól beutalót gyerek ortopédiára. Intézetünkben gyerekortopéd szakorvos hiányában ezen szűrés nem elérhető.

Az ortopédia mostanában már inkább a műtétes beavatkozások felé fordult, a hagyományos konzervatív kezelési módszereket, fürdőkezeléseket, a fizioterápiát és a gyógytornát elsősorban a reumatológia alkalmazza. Természetesen a határterületeken a két orvosi hivatás szoros együttműködést igényel (Pl.: műtéti utókezelés).

Az orvoslás fenti két ága, kiegészülve a baleseti sebészettel és a mozgásszervi rehabilitációs szakellátással, a mai napig használ mechanikai segédeszközöket. Az elveszett izomerő a végtag megtámasztásával lehet pótolható, a fájdalmas ízületi mozgás kikapcsolásával, vagyis a végtag rögzítésével a beteg megszabadítható a fájdalmaitól. A betegeket a szükséges segédeszközökkel ellátjuk, illetve a megfelelő helyre irányítjuk a szakmai alapelvek betartása mellett.

A gyógyszeres kezelés egyre előtérbe kerülő módszere az ízületbe adott porcfelszínek kezelését szolgáló anyagok alkalmazása, ez az összes nagy ízületet érintheti. Ez a hosszú várólistákra (protetizálás) való tekintettel sok betegnek jelenthet gyógyírt.

A szakrendelésen az ortopédia tárgykörébe tartozó vizsgálatok nagy része kivéve az ízületi UH, CT ill. MR vizsgálatokat, elvégezhetőek.

Amennyiben kiegészítő vizsgálatok szükségesek, azok vagy helyben, vagy beutalással történnek a megfelelő Intézetbe utalással, ebben segítséget nyújthatnak az eddigiekben kialakult szakmai kapcsolatok.